See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratoriekemikalier och biologiska produkter
Beskrivning: Chalmers tekniska högskola, Högskolan i Borås, Lunds universitet, Malmö universitet, Göteborgs universitet, samt Linköpings universitet genomför gemensamt en upphandling av laboratoriekemikalier och biologiska produkter till universitetens utbildnings- och forskningsverksamheter.
Intern identifierare: C 2025-0412
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Laboratoriekemikalier
Beskrivning: Laboratoriekemikalier Detta produktområde innefattar laboratoriekemikalier såsom baskemikalier, etanol, lösningsmedel, isotoper, metaller, fotokemikalier samt särskilda kemikalier för NMR, elektronikforskning, och syntes- och nanoforskning.
Intern identifierare: 1690317
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Biologiska produkter
Beskrivning: Biologiska produkter Detta produktområde omfattar biologiska produkter såsom produkter för cellodling, antikroppar, biomolekyler, molekylärbiologiska kemikalier och reagens samt mikroorganismer, celler och vävnader.
Intern identifierare: 1690318
Ytterligare klassificering (cpv): 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24930000 Fotokemikalier, 24931250 Odlingssubstrat, 24960000 Olika slag av kemiska produkter, 24965000 Enzymer, 33141625 Diagnoskits, 33651520 Antikroppar, 33696300 Kemiska reagenser, 33696500 Laboratoriereagenser, 33696600 Reagenser för elektrofores
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generella krav
Beskrivning: I upphandlingen ingår samtliga laboratoriekemikalier och biologiska produkter som är förekommande i en laboratorie- och forskningsmiljö. Upphandlingen är indelad i nedanstående två produktområden. Vardera produktområde utvärderas för sig och kontrakt tilldelas per produktområde. Laboratoriekemikalier Detta produktområde innefattar laboratoriekemikalier såsom baskemikalier, etanol, lösningsmedel, isotoper, metaller, fotokemikalier samt särskilda kemikalier för NMR, elektronikforskning, och syntes- och nanoforskning. Biologiska produkter Detta produktområde omfattar biologiska produkter såsom produkter för cellodling, antikroppar, biomolekyler, molekylärbiologiska kemikalier och reagens samt mikroorganismer, celler och vävnader.
Intern identifierare: 1690319