323309-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhetstjänster – Service och underhåll av säkerhetsplattform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelService och underhåll av säkerhetsplattform
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en (1) Leverantör avseende service och installation av säkerhetssystem på Skellefteå Krafts samtliga anläggningar/lokaler. Uppdraget avser att utföra service och underhåll samt projektera och installera på Skellefteå Kraft AB:s säkerhetsplattformer, som innefattar inbrottslarmsystem, passerkontrollsystem, kameraövervakningssystem och brandlarmssystem m.m. i våra anläggningar. Ramavtalets giltighet är villkorat av att ett gällande Säkerhetsskyddsavtal Nivå 1 är tecknat mellan parterna. Följaktligen ska Säkerhetsskyddsavtal Nivå 1 tecknas och därefter kan ett Ramavtal signeras.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114468:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35113000 Säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 45343000 Installation av brandskydd