Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt - Teknisk konsult 2023 - Bjuv och Perstorp
Referensnummer: 23/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter har behov av arkitekttjänster för uppdrag av varierande storlek, i samband med om- och tillbyggnad samt nybyggnationer. Ramavtalet avser utförande av uppdrag inom Bjuv och Perstorps kommuners verksamhetsområden.
Inbjudan
Bjuvs och Perstorps kommuner inbjuder er att inkomma med anbud enligt upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bjuvs och Perstorps kommuner inbjuder er att inkomma med anbud enligt nedan. Bjuvs kommun ligger i den nordvästra delen av Skåne mellan Söderåsen och Öresund. Bjuvs kommun är på frammarsch, från traditionell industrikommun till förort med bra boendemiljöer och gynnsamt företagsklimat. I dag bor ca 15 800 personer i Bjuvs kommun, som har tre kommundelar -Bjuv, Billesholm och Ekeby. Befolkningstillväxten är positiv.Ytterligare upplysningar om Bjuvs kommun kan erhållas på kommunens hemsida www.bjuv.se Perstorps kommun har ca 7 500 invånare och är Skåne läns minsta kommun. Med detta följer möjligheterna till en särdeles hög livskvalitet i form av närhet mellan människor och närhet till all service. Kommunen har varierande natur, kuperad terräng med bokskog, barr- och blandskog samt dammar med rik strand- och vattenvegetation som inbjuder till avstressande friluftsaktiviteter. Det finns också en vacker och välskötta golfbana.Ytterligare upplysningar om Perstorps kommun kan erhållas på kommunens hemsida www.perstorp.se