323355-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Partneravtal 2022
Referensnummer: KK23/294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Nyköping och Oxelösund har omkring 70 000 invånare, 5 700 anställda och 11 000 elever. Mellan kommunerna finns en samverkan, sedan mer än 10 år tillbaka, inom IT-området genom en gemensam servicenämnd, där Nyköping är så kallad värdkommun. Upphandlingen omfattar därför båda kommunerna. Vi avser att hitta en strategisk samarbetspartner som stödjer oss i utvecklingen mot en modern IT-organisation där leveranser mot verksamheterna kan ske både traditionellt i egen regi eller som funktionsleverans beroende på vilka möjligheter som erbjuds, både tekniskt och funktionellt. Vi ser möjligheter framöver att effektivisera genom att flytta driftmiljöer från traditionell drift till olika former av hybrida leveranser. Partnern ska ha en gedigen kunskap inom IT-området med en flexibel och kompetent organisation med leveranskapacitet för större organisationer. Goda referenser av leveranser mot offentlig sektor samt arbete med strategisk IT-utveckling är därför mycket viktigt.
Syftet är att teckna Ramavtal inom specificerade områden samt tillhörande tjänster för Nyköpings – och Oxelösunds kommuner. Digitaliseringstakten inom kommunernas verksamheter ökar starkt och kraven att leverera produkter och tjänster för att stödja digitaliseringen likaså.Teknisk utveckling, leveransmodeller i form av molntjänster, lagkrav etcetera. förändras kontinuerligt, vilket påverkar möjligheten att leverera IT-tjänster på ett så kostnadseffektivt sätt som möjligt. Det är därför vår ambition att teckna ett Ramavtal med en partner som kan ta ett delansvar tillsammans med kommunen för att uppnå de krav som ställs. För att uppnå avsedd effekt tecknas ett Ramavtal som inrymmer möjlighet till förändring och utveckling under hela avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 350 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nyköping/Oxelösund kommuns IT-avdelning består av cirka 50 medarbetare som ansvarar för support, drift, förvaltning och utveckling av Nyköpings och Oxelösunds kommuners IT-miljö samt har ett samordningsansvar för systemförvaltning, e-utbildning och e-tjänster. Tillsammans arbetar vi för att nå en god service och en IT-leverans av hög kvalitet.
IT-avdelningen arbetar aktivt med att möta kraven på ökad säkerhet, kvalité och tillgänglighet till kommunernas cirka 200 verksamhetssystem. Idag finns en standardiserad IT-infrastruktur uppbyggd kring ett centralt datacenter med en primär- och sekundär datahall. Drift – och förvaltning av de ca 500 virtuella servrarna och backup sker till största delen i egen regi. Standarden bygger på en Microsoftmiljö med Windows 10 på klienterna med MEMCM som verktyg för klienthantering. För servrar är Windows 2016 dominerande. Större delen av servermiljön är virtualiserad med VMware som virtualiseringsmotor. För databashantering är MS SQL dominerande. Huvudsystem för hantering av digitala identiteter är Active Directory, men det finns även systemlokal identitetshantering och synkade identiteter till exempelvis Google och Microsoft Azure. Nuvarande hårdvarustandard är HP för klienter (antal 11 500), Apple iPad för surfplattor (antal 2 000), Cisco USC i DC och Netapp för lagring. Standarden för nätverket bygger på produkter, både hw/sw, från Cisco. Det finns cirka 2100 trådlösa accesspunkter och cirka 700 switchar i nätverket. Sedan flera år används elevdatorer En-till-en inom Nyköpings skolor med Google Apps som kommunikationsplattform. Även surfplattor används i stor omfattning inom skolverksamheten.