32343-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Övervakningskameror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övervakningskameror
Referensnummer: 2.4.2-2120/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35125300 Övervakningskameror
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbildningsnämnden i Stockholms stad, nedan kallad beställaren, genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på installation och service och underhåll av övervakningskameror enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlingen omfattar ca 180 skolor. Beställaren har tidigare inte haft något avtal varför omfattning och värde är svårt att uppskatta. Beställaren uppskattar värdet till ca 2 mkr - 4 mkr under den totala avtalstiden.
Avtalet avser perioden från och med 2017-08-01, alternativt från avtalstecknandet till och med 2019-07-31, avtalet kan förlängas på samma villkor i 1 plus 1 år.
Anbudstidens utgång: 2017-06-12.
Anbudets giltighetstid: Anbudet ska vara bindande 6 månader efter sista anbudsdag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan.
Utbildningsnämnden i Stockholms stad, nedan kallad beställaren, genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på installation och service och underhåll av övervakningskameror enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlingens syfte.
Kameraövervakning - en åtgärd som vidtas först efter att andra åtgärder prövats.
Skolorna, har inom skolans lokaler, ett stort behov övervakning för att förebygga och förhindra brott och olyckor eller av andra berättigade ändamål.
Vår erfarenhet tyder på att viljan/behov att använda kameror i våra skolor ökar markant och för att följa lagar och regler samt underlätta för rektorer och ledningar genomförs en upphandling i fråga om anskaffning och installation av kameraövervakningssystem.
Upphandlingens volym/omfattning.
Upphandlingen omfattar ca 180 skolor. Beställaren har tidigare inte haft något avtal varför omfattning och värde är svårt att uppskatta. Beställaren uppskattar värdet till ca 2 miljoner SEK - 4 miljoner SEK under den totala avtalstiden. Uppskattningen ska inte ses som någon volym- och inköpsgaranti.
Avtalsperiod.
Avtalet avser perioden från och med 2017-08-01, alternativt från avtalstecknandet till och med 2019-07-31, Om parterna är överens kan avtalet förlängas på samma villkor i 1 plus 1 år. Överenskommelse om förlängning ska vara skriftlig och träffas senast 3 månader före avtalstidens utgång.
Anbudstidens utgång.
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 2017-06-12.
Anbudets giltighetstid.
Anbudet ska vara bindande 6 månader efter sista anbudsdag.
Om upphandlingen blir föremål för rättslig prövning förlängs anbudens giltighetstid automatiskt till dess upphandlingskontrakt kan tecknas, dock som längst med nittio (90) dagar utöver angiven giltighetstid.