32344-2021 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter för projektering - fyra delområden
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster för utförande av uppdrag åt ÖBO. Syftet med denna upphandling är att täcka ÖBOs behov av tekniska konsulter för projektering, inom följande delområden:
Geoteknik
Mark – finplanering (landskapsarkitekter)
VA - mark
GIS-tjänster
Anbud får lämnas på ett eller flera delområden.
Mer information om upphandlingens omfattning framgår av AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget.
Baserat på historiska siffror har omfattningen uppgått till nedanstående nivåer per delområde.
Geoteknik ca 1 MSEK/år
Mark – finplanering (landskapsarkitekter) ca 4 MSEK/år
VA - mark ca 2 MSEK/år
GIS-tjänster ca 1 MSEK/år
Ovan nämnd historisk volym ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för ÖBO. Omfattning kan komma att under- eller överskridas. Konsulten ska utföra det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Projektering
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska konsulter för projektering, geoteknik.