32346-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för tvätt och textilservice
Referensnummer: UPPH2022-00378
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska för tillämpliga delar utföra tjänst Tvätt och textilservice.
Leverantören ska äga samtliga textilier och självständigt ansvara för tjänsten, vilket bland annat omfattar ansvar för att cirkulationssystemet, både vad gäller tillgång till textiler och att leverantörens kapacitet, lager och distribution är anpassat till regionens behov, likväl ingår kvalitetskontroll och anskaffning av textilier.
Det aktuella sortimentet består huvudsakligen av patient-, personal-, skyddskläder, operationstextilier, bädd- och badtextilier.
Textilsortimentet ska möjliggöra för vården att minska smittspridning och vårdrelaterade infektioner, ge personalen en god arbetsmiljö samt ge ett gott och professionellt intryck.
Leveranserna ska ske successivt efter avrop under avtalsperioden. Region Uppsala har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser tjänst för tvätt och textilservice till Region Uppsala (Regionen). Beskrivning av textil och tvätteritjänster finns i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Leverantören ska tillhandahålla Regionens totala behov av textil och tvätteritjänster under hela avtalstiden. Leverantören ska ha ett totalansvar för hela Region Uppsalas behov av textil och tvätteritjänster enligt detta upphandlingsdokument.
Beställaren har idag avtal med Elis Textilservice AB som löper ut 2024-03-31.
Uppdraget
Leverantören ska för tillämpliga delar utföra tjänst Tvätt och textilservice i enlighet med, vid varje tidpunkt gällande, Lagar, förordningar, föreskrifter, allmänna råd, standarder och lokala föreskrifter som reglerar och eller påverkar leverantörens uppfyllande av tjänsten.
Leverantören ska äga samtliga textilier och självständigt ansvara för tjänsten, vilket bland annat omfattar ansvar för att cirkulationssystemet fungerar, både vad gäller tillgång till textiler och att leverantörens kapacitet, lager och distribution är anpassat till regionens behov, likväl ingår kvalitetskontroll och anskaffning av textilier.
Textilsortimentet ska bland annat möjliggöra för vården att minska smittspridning och vårdrelaterade infektioner, ge personalen en god arbetsmiljö samt ge ett gott och professionellt intryck. Textilsortimentet ska vara väl anpassade för användningsområdet, vara slitstarkt och ha god kvalitet. God kvalitet definieras som god hållbarhet, passform, tilltalande design samt att textilierna är funktionella.
Option tjänst för tvätt och textilservice till Wiks slott
Option tjänst för tvätt och textilservice till Scandinonkliniken