323568-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Fjärrvärmeledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmeledningar och detaljer
Referensnummer: 23/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44163120 Fjärrvärmeledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Fjärrvärmeledningar och detaljer.
Upphandlingen avser leverans av fjärrvärmeledningar och fjärrvärmedetaljer vilket fyller Beställarens behov enligt denna upphandlings underlag.
Upphandlingen avser prefabricerade rör, rördelar och ventiler för i huvudsak markförlagda fjärrvärme- och fjärrkylerörsystem enligt vad som avses i Energiföretagens Tekniska bestämmelser D:211 ”Läggningsanvisningar för fjärrvärme- och fjärrkyleledningar".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44162100 Rörledningsmaterial, 44163000 Rörledningar och armatur, 44163200 Rörledningsarmatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Tekniska verken-koncernen bedriver fjärrvärmeverksamhet i Östergötland med Linköping och Mjölby som huvudorter samt i Sörmland med Katrineholm som huvudort. I Mjölby med omnejd sker detta via det majoritetsägda bolaget MSE, Mjölby-Svartådalen Energi AB. Beställaren har och kommer att ha behov av fjärrvärmeledningar och detaljer för beställarens verksamhet.
Nuläge Katrineholms fjärrvärmeverksamhet
För närvarande utreder Vattenfall Värme och Beställaren förutsättningarna för att sinsemellan byta fjärrvärmeverksamheterna i Motala/Askersund respektive Katrineholm. Båda företagen bedömer att en möjlig affär kan bidra till att stärka fjärrvärmen i respektive region. Parterna räknar med att en affär kan genomföras under 2023.
Se även pressrelease: https://via.tt.se/pressmeddelande/vattenfall-och-tekniska-verken-utreder-agarbyte-av-fjarrvarmeverksamheter?publisherId=2746664&releaseId=3333205
Syfte&mål
Omfattning
Upphandlingen avser fjärrvärmeledningar och fjärrvärmedetaljer och omfattningen motsvarar ca 25 MSEK per år. Takvolym beräknas till 40% över omfattning.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.Avsikten är att teckna ramavtal med om möjligt minst 3 leverantörer. För avrop upp till ett värde på 0.5 MSEK per avrop gäller rangordning och för avrop över ett värde på 0.5 MSEK per avrop gäller förnyad konkurrensutsättning.
Rangordning innebär att avropsförfrågan först sker till den leverantör som är rangordnad som nummer ett (1) (i enlighet med utvärderingskriterierna)
Om denna leverantör inte kan åta sig uppdraget går avropsförfrågan vidare till den leverantör som är rangordnad som nummer två (2) o s v.
Förnyad konkurrensutsättning innebär att alla ramavtalsleverantörer får möjlighet att lämna anbud på aktuellt uppdrag och vinnare blir den enligt angivet kritierie, såsom lägst pris, lägst jämförelsepris, kvalitétskriterie eller motsvarande. Uppdraget tilldelas den leverantör som bäst uppfyller ställda krav.Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.