323569-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Förprojektering Spårlinjen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förprojektering Spårlinjen
Beskrivning: Linköpings kommun arbetar tillsammans med Trafikverket med att förbereda och möjliggöra för Ostlänkens passage genom Linköping. Som en del i förberedelserna för den nya järnvägen kommer kommunen ta fram flera nya detaljplaner för att dels möjliggöra järnvägens passage genom staden och dels för att skapa robust väginfrastruktur och allmän platsmark i de områden som påverkas av den nya järnvägsanläggningen. Som underlag för detaljplanerna krävs flera utredningar samt förprojektering av de aktuella områdena, vilket är syftet med uppdraget som ingår i denna upphandling. Uppdraget innebär utredning och förprojektering av 3 st detaljplaner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114475:Lot:1