Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expertstöd inom sopsugssystem
Referensnummer: 20AV108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudsyftet med upphandlingen är tillgodose Beställarens behov av tekniska konsulter för oberoende expertstöd inom Tekniska konsulter inom sopsugsystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71315000 Byggnadsteknik, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvudsyftet med upphandlingen är tillgodose Beställarens behov av tekniska konsulter för oberoende expertstöd inom sopsugningssystem. Med ”oberoende” avses att Leverantören inte är styrd eller beroende av någon annan aktör med intressen inom det efterfrågade området, vare sig som konsult, leverantör eller entreprenör.