323691-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lastpallar – Förpackningsmateriel och emballage
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörpackningsmateriel och emballage
BeskrivningBehovet av förpackningsmateriel återfinns inom olika delar av Försvarsmaktens organisation och uppstår under olika förutsättningar. Gemensamt för de olika tänkbara situationerna är att dessa förpackningsmateriel utgör en viktig del för att kunna utföra arbetet på ett effektivt sätt, oavsett om det rör sig om lagerverksamhet, magasinering eller transport av materiel. I dagsläget har Försvarsmakten flera avtal avseende olika typer av förpackningsmateriel. Inför denna upphandling är syfte och mål att erhålla en bättre avtalstäckning med möjlighet att lägga till och ta bort produktvarianter för att bemöta framtida liknande behov av förpackningsmateriel. Försvarsmaktens behov av förpackningsmateriel aktualiseras i olika delar av organisationen. Exempelvis hos Försvarsmaktens centrallager, olika insatsorganisationer, garnisonernas godsmottagningar, och serviceförråd samt vid sortering. Man planerar dessutom att utöka lagerverksamheten inom en snar framtid, varför det är nödvändigt att säkerställa effektiviteten för Försvarsmaktens logistikenheter och insatsorganisationer genom en högre beredskapsnivå och utökad kapacitet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44423330 Lastpallar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100531:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44143000 Pallar, 22993400 Wellpapp, 44617000 Lådor, 44618100 Lätta förpackningar