323730-2017 - ÄndringSverige-Växjö: Patientövervakningssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientövervakningssystem för Medicinkliniken och Akutkliniken i Ljungby.
Referensnummer: 15RK212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser patientövervakningsutrustning till Medicinkliniken (HIA) och Akutkliniken, lasarettet i Ljungby, Region Kronoberg.
Särskild hänsyn kommer att tas till integrationsmöjlighet med befintliga vårdsystem samt flexibilitet och obruten registrering av mätdata med grafisk presentation vid intrahospitala transporter/förflyttning av patienter mellan sjukhusets avdelningar. Varje klinik ska kunna administreras separat i egna övervakningscentraler.