Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Djurhållare till betesmarker inom staden
Referensnummer: 104/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77100000 Jordbrukstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består av att med betesdjur restaurera och bibehålla naturbetesmarker så att god hävd uppnås. Betesperioden omfattar vid normalår ca 200 betesdagar under perioden 15 april – 1 november. Leverantören, djurhållaren, ska tillhandahålla betesdjur under denna period i den omfattning att god hävdstatus uppnås.
Upphandling omfattar 39 betesmarker om totalt cirka 130 ha fördelat på 10 områden. Anbud kan lämnas på ett eller flera av områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03114200 Foderväxter, 03320000 Kreatur, boskap och små djur, 15700000 Djurfoder, 77100000 Jordbrukstjänster, 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen