323755-2023 - PlaneringSverige-Karlstad: Kollektivtrafik på väg
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kollektivtrafik med buss - Värmland 2027
Referensnummer: KTN/230126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2027 löper Region Värmlands avtal om region- samt stadsbusstrafik ut. Region Värmland har därför för avsikt att upphandla busstrafik i hela Värmland med trafikstart december 2027. Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM.
Region Värmland planerar att inleda anbudsförfarandet under kvartal 4 2024.
Enstaka eller flera områden i avtalet kan komma att lyftas ur till egna avtal eller helt ur upphandlingen. Upphandlingen kommer troligtvis att delas upp i delar, i nuläget är det okänt hur många eller vilka delar.
Region Värmland kan även komma att samordna denna upphandling med andra trafikupphandlingar primärt exempelvis skol- och servicetrafik.
Ersättning för Regionbusstrafik samt Stadsbusstrafik är budgeterat till ca 635 mnkr under 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är den första större bussupphandlingen sedan sammanslagningen av Värmlandstrafik och Karlstadsbuss vilket ger tillfälle för regionen att arbeta för nya trafiklösningar och söka synergivinster i planeringen.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan därför till viss del komma att avvika från dagens trafiksystem. Enstaka eller flera områden i avtalet kan komma att lyftas ur till egna avtal eller helt ur upphandlingen. Upphandlingen kommer troligtvis att delas upp i delar, i nuläget är det okänt hur många eller vilka delar.