323770-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – KS/2025:142 - Skolskjutstrafik, särskild anordnad elevtransport
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKS/2025:142 - Skolskjutstrafik, särskild anordnad elevtransport
BeskrivningUppdraget som upphandlas omfattar: skolskjutstrafik, särskild anordnad elevtransport och är ett komplement till Partille kommuns interna utförare/skolskjutsorganisation. Resenärer som uppdraget avser är elever (i skolåldern i förskoleklass till anpassat gymnasium) som behöver ha rullstol, behöver åka ensamma eller av annan anledning gör att de beviljats resor. Upphandlingens mål och syfte Partille kommun söker en leverantör av skolskjuts som har eleven i fokus, hög pålitlighet och god ekonomisk effektivitet. Uppdraget ska utföras trafiksäkert, tryggt, punktligt och med en utpräglad serviceanda. Leverantören ska, tillsammans med oss, leverera kvalitet och service utifrån värderingar som jämlikhet, professionalitet och framåtanda. Samarbetet mellan Partille kommun och leverantören ska kännetecknas av hög tillgänglighet, flexibilitet och god kommunikation.
Intern identifierareKS/2025:142
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000