See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Långtidshyra av entreprenadmaskiner utan förare
Beskrivning: Upphandlingen avser inhyrning av fabriksnya entreprenadmaskiner utan förare att användas för utförande av uppdrag i huvudsak på Filborna Återvinningsanläggning i Helsingborg men även på NSR:s övriga anläggningar i nordvästra Skåne.
Intern identifierare: 26/0126
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, med användande av ett öppet förfarande. Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling. Det är därför viktigt att bästa villkor lämnas i anbudet och att alla krav och villkor enligt detta upphandlingsunderlag följs.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 34144710 Hjullastare, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000