See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter 2026
Beskrivning: Upphandlingen avser tekniska konsulter inom olika discipliner med inställellseort Östersund. Ramavtalet ska säkerställa tillgång till teknisk kompetens som kan anpassas efter beställarens behov över tid och stödja hela projektkedjan - från tidiga skeden till färdig projektering och genomförande. Ramavtalet omfattar konsulttjänster kopplade till beställarens fastighetsbestånd och utvecklingsprojekt, inklusive men inte begränsat till LSS-boenden, befintliga bostäder, lokaler samt projekt för om- och tillbyggnad, förtätning och nyproduktion. Uppdragen kan avse såväl enskilda mindre utredningar som sammanhållna konsultuppdrag inom bygg- och fastighetsrelaterade projekt, från tidiga skeden till färdig handling.
Intern identifierare: 26/11
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71356000 Tekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Generell del
Intern identifierare: 1901920-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Anbudsområde - Arkitekt
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, arkitektarbete i form av framtagning av handlingar i 2D och 3D för renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion. Uppdragen avser i huvudsak bostäder, men kan även omfatta LSS‑boenden och lokaler. Uppdraget inkluderar arbete i tidiga skeden såsom förstudier, programhandlingar och medverkan i detaljplaneprocesser.
Intern identifierare: 1901921-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Anbudsområde - Ventilationsprojektör
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, utredning och projektering av luftbehandlings- och ventilationssystem i samband med renoveringar, om- och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905653-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Anbudsområde - Elprojektör
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, utredning och projektering av el‑ och telesystem i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905654-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 5. Anbudsområde VS-projektör
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, utredning och projektering av VS‑system i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905655-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6. Anbudsområde - Brandskyddsprojektör
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, utredning och projektering av byggnadstekniskt och tekniskt brandskydd i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905657-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 7. Anbudsområde - Projekteringsledare
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, projekteringsledning och samordning av teknisk projektering i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905658-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 8. Anbudsområde - Huvudbesiktningsman
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, att utföra och leda besiktning av bygg‑ och installationsentreprenader i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905659-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 9. Anbudsområde - Byggprojektledare
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, projektledning och samordning av bygg‑ och installationsprojekt i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905660-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 10. Anbudsområde - Sprinklerprojektör
Beskrivning: Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till, utredning och projektering av automatiska vattensprinklersystem i samband med renoveringar, om‑ och tillbyggnader samt nyproduktion, huvudsakligen av bostäder men även av LSS‑boenden och lokaler.
Intern identifierare: 1905661-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 11. Anbudsområde - Övriga projektörer/samordnade konsultresurser
Beskrivning: Detta anbudsområde omfattar projektörer och tekniska specialister som inte ingår i övriga specificerade anbudsområden inom upphandlingen. Anbudsområdet omfattar inte uppdrag som huvudsakligen faller inom något av de övriga teknikspecifika anbudsområdena. Anbudsområdet omfattar även uppdrag där Beställaren bedömer att det finns fördelar med att avropa flera konsultroller inom ett och samma projekt från ett och samma konsultföretag.
Intern identifierare: 1905662-10