323874-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster.
Referensnummer: KK17/301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens nämnder och styrelsen. Uppdraget omfattar förvaltningsrevision, helårs- och delårsgranskning samt 7-8 särskilda granskningar per år. Antalet särskilda granskningar är preliminär och lämnas utan förbindelse för Nyköpings kommun. Ersättningen för uppdraget är 1 300 000 SEK per år (i beloppet ingår inte sakkunniga för lekmannarevision).
Upphandlingen avser också ekonomisk granskning enligt aktiebolagslagen för kommunens bolag. Totalpris för den lagstadgade revisionen är utgångspunkten för upphandlingen. Det är respektive bolagsstyrelse som utser revisor, således kan inte avtal tecknas innan styrelsen har utsett revisor för kommande räkenskapsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen