Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tunga utryckningsregistrerade kontorsbussar
Referensnummer: A226.184/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar leverans av: två (2) olika varianter av nytillverkade tunga utryckningsregistrerade kontorsbussar, båda varianterna ska vara baserade på samma grundfordon/chassi.
Upphandlingen omfattar även service- och reparationstjänster samt reservdelar, verktyg och utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34114100 Utryckningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen