324042-2018 - ÄndringSverige-Kungsängen: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ringblommans förskola
Referensnummer: BYGG.2018.27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att låta uppföra en ny förskola intill ett nytt bostadsområde i närheten av Kungsängens centrum i Upplands-Bro. Förskolan byggs för 6 avdelningar, ca 120 barn i åldrarna 1-6 år och 20 pedagoger. Byggnaden avser tre våningar, inklusive källare, och inrymmer även ett tillagningskök.