32407-2017 - ResultatSverige-Höganäs: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Folkparken, Höganäs – nyproduktion av bostäder Totalentreprenad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höganäs.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Folkparken, kv. Månstorp 32, projektet omfattar nyproduktion av 2 flerbostadshus med sammanlagt 51 lägenheter samt en familjecentral. Lägenheterna är i storlek 1 – 4 RoK. Bostadshusen är 2-6 våningar höga med takvåning. I lågdelens på 2 våningar är familjecentralen belägen på bottenplan, Miljöhus och förrådsbyggnader ingår i projektet.
Båda flerbostadshusen inklusive familjecentralen ska certifieras enligt Sweden Green Building Councils certifieringssystem Miljöbyggnad klass silver.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.