324083-2016 - ResultatSverige-Jönköping: Personsökning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stämningsmannadelgivningstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 21: Juridiska tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Domstolsverket inbjuder auktoriserade delgivningsföretag till anbudsgivning avseende stämningsmannadelgivningstjänster enligt delgivningslagen (2010:1932) och delgivningsförordningen (2011:154) till Sveriges Domstolar.
Domstolsverket kommer att anta en leverantör per anbudsområde. Varje anbudsområde kan ses som en egen upphandling där avtal kommer att tecknas med en leverantör. Anbudsområdens indelning framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64223000 Personsökning, 75231100 Domstolsanknutna tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.