324085-2016 - ResultatSverige-Halmstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server- och IT-drift.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser huvudsakligen IT-drift på plats i Region Hallands serverhallar som är placerade i Varberg och Halmstad. Uppdraget innebär att Region Halland behåller ägande av hård- och mjukvara medan extern leverantör ansvarar för drift, support samt förvaltning av avtalad IT-infrastruktur. Vissa arbetsuppgifter kräver lokal närvaro.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.