324088-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandlingen avser ett elektroniskt upphandlingsverktyg med avtalsdatabas.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Arbetsförmedlingen inbjuder till anbudsgivning i upphandling av upphandlingsverktyg och avtalskatalog. Det nuvarande avtalet med Tendsign löper ut under första kvartalet 2016. I åtagandet ingår ett införandeprojekt.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48490000 Programvara för upphandling, 72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.