324122-2020 - ResultatSverige-Norrköping: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare till WPT
Referensnummer: 2019/2139/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar en fullstackutvecklare med fokus på backend-utveckling till SMHI´s webpubliceringsteam (WPT). WPT består idag av två systemutvecklare, två UX-designer, en teamcoach, en releaseansvarig. Alla i teamet arbetar agilt tillsammans under hela design- och utvecklingsprocessen för att skapa välanvända webbprodukter som bidrar till samhällsnytta för de fyra miljoner som besöker SMHI´s väder på nätet och de två miljoner som använder SMHIs app.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
SMHI efterfrågar en fullstackutvecklare med fokus på backend-utveckling till SMHIs webpubliceringsteam (WPT). WPT består idag av två systemutvecklare, två UX-designer, en teamcoach, en releaseansvarig. Alla i teamet arbetar agilt tillsammans under hela design- och utvecklingsprocessen för att skapa välanvända webbprodukter som bidrar till samhällsnytta för de fyra miljoner som besöker SMHIs väder på nätet och de två miljoner som använder SMHIs app.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen