324147-2017 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt- och byggledning ramavtal.
Referensnummer: 17/79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser avrop av bygg- och projektledningstjänster för Eskilstuna kommun och de kommunala bolagens (enl AUA.12) räkning gällande dels byggnader, dels gällande anläggningsprojekt.
Byggnader avser nybyggnad och ombyggnad av bostadsfastigheter, ny- och ombyggnad av kommunala fastigheter dvs. skolor, förskolor, äldreboenden, gruppboenden, kontor och övriga kommunala lokaler.
Anläggningsprojekt kan avse gata, GC-väg, park, konstbyggnad, spårbyggnad, mark- och schaktarbeten m.m.