Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arkitekttjänster
Referensnummer: KSUH21/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för arkitekttjänster för Ekerö kommuns behov vid beslutade investerings- och underhållsprojekt för ny-, om- och tillbyggnation samt lokalanpassningar.
Arbetet omfattar bland annat myndighetskontakter, samordning mellan aktörer inom verksamheten och konsulter, ekonomi- och tidsuppföljning samt rapportering i enlighet med direktiv från beställaren.
Avsikten är att teckna ramavtal med tre leverantörer vilka rangordnas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej