324205-2024 - Resultat
Sverige – Industrimaskiner – Inköp inklusive installation, besiktning och underhåll av kyl- och värmepumpar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInköp inklusive installation, besiktning och underhåll av kyl- och värmepumpar
BeskrivningDen upphandlande enheten avser att upphandla ramavtal för ny installation och utbyte av kyl- och värmepumpar samt besiktning och underhåll i Jönköpings län. Ramavtal omfattar följande område: - område A: Inköp och installation av värme- och kylpumpar och driftsättning, - område B: arbete med rör och el styrning, - område C: besiktning och underhåll av kyl- och värmepumpar.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelOmråde A
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85714:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42511000 Värmeväxlare och kondensorer för luft eller andra gaser, 42511100 Värmeväxlare, 42511110 Värmepumpar, 42530000 Delar till kyl- och frysutrustning samt värmepumpar, 42533000 Delar till värmepumpar