324339-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ultraljudsapparat – Ultraljudssystem till Kvinnokliniken - specialistmödravård och mottagning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUltraljudssystem till Kvinnokliniken - specialistmödravård och mottagning
BeskrivningDel 1: Ultraljudssystemen ska användas vid specMVC i Västmanland och Sörmland. Del 2: Ultraljudssystemen för framför allt gynmottagningen kommer att användas till undersökning av inre genitalia, flödesmätning, volymmätning, fosterundersökning inklusive flödesmätning av navelsträng. Systemen kommer att användas inom kvinnoklinikens verksamheter inom Region Västmanland.
Intern identifierareIN-IN24-0027
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33112200 Ultraljudsapparat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningUpphandlingen omfattar: - Ramavtal på ultraljudssystem inkl. Installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick på respektive. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid Upphandlingen är uppdelad i två delar; Del 1 för specialistmödravården och Del 2 för framförallt gynmottagningen.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDel 1 Specialistmödravården
BeskrivningDel 1: Ultraljudssystemen ska användas vid specMVC i Västmanland och Sörmland för: - Basal och avancerad fosterdiagnostik samt invasiv provtagning. - Bedömning av tidig graviditet inkl datering och undersökning av alla organsystem i hela lilla bäckenet. - Cervix-mätningar. - First trimester screening. - Rutinultraljud i second trimester. - Riktad/avancerad undersökning vid specifika frågeställningar. - Ultraljudsundersökningar sent under graviditet. - Granskning och bedömning av ultraljudsbilder i Viewpoint.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDel 2 Gynmottagningen
BeskrivningDel 2: Ultraljudssystemen för framför allt gynmottagningen kommer att användas till undersökning av inre genitalia, flödesmätning, volymmätning, fosterundersökning inklusive flödesmätning av navelsträng. Systemen kommer att användas inom kvinnoklinikens verksamheter inom Region Västmanland