Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Nybyggnad av skola för gymnasie- och vuxenutbildning Eslöv, totalentreprenad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eslöv.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Projektet avser nybyggnad av skola för gymnasie- och vuxenutbildning, ca 8 700 m² BTA. Byggnaden kommer att innehålla undervisningsrum, arbetsrum, skolbibliotek, café, storsal samt tekniska utrymmen. I projektet berörs i stor omfattning även den utvändiga miljön.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.