See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontaktcentersystem
Beskrivning: Halmstads kommun upphandlar ärendehanteringssystem med integrerad funktion för kontaktcenter, inkl. t.ex. softphone. Upphandlingen omfattar ett ärendehanteringssystem för kommunkoncernen med huvudsakligen integrerad funktionalitet för hantering av åtminstone kanalerna besök, telefoni, chatt och mejl samt om möjligt sociala medier. Viktigt att arbetet upplevs bedrivas i ett och samma system, med ett i allt väsentligt sömlöst flöde inom kontaktcenterverksamheten, inkl. ändamålsenliga funktioner för vidarebefordran, spårbarhet och uppföljning etc. Kommunen avser upphandla en molntjänst (SaaS) men önskar om möjligt även option på drift on-premise. Även andra optioner är aktuella, för exvis anslutning av ev. ny/-a telefonioperatörsleverantör/-er. Utöver nyttjanderätt till och drift av systemet ingår även sedvanligt tillhörande kringtjänster rörande införande, utbildning, underhåll, utveckling och support m.m.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121106:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster, 48445000 Programvara för kundhantering, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 72222300 IT-tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: I enlighet med upphandlingsdokument.