324445-2023 - ÄndringSverige-Växjö: Laboratorietjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: KS 2022-00544
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser upphandlande myndigheters behov av tjänster såsom provtagning och analyser av vatten, livsmedel, miljöprover mm. I åtagandet ska också ingå provhämtning, transporter samt administrativa uppgifter inklusive datahantering.
Angivna volymer i detta underlag är uppskattade och kan öka såväl som minska under avtalsperioden.
Behovet av tjänster kan öka vid akuta händelser typ matförgiftningar och vattenburna smittor eller vid eventuella provtagningsprojekt.