324451-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Tillagning av måltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltider till kommunens särskilda boenden för äldre i egen regi
Referensnummer: SON 2020/84-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillagning och levererans av kylda luncher samt kylda middagar (ej portionsförpackade) till kommunens särskilda boenden för äldre i egen regi.
Uppdraget omfattar:
• Att tillhandahålla en mycket god måltidsupplevelse genom att utifrån godkänd meny leverera målgruppsanpassade, välkomponerade och aptitretande måltider
• Inköp av nödvändiga livsmedel/råvaror till samtliga måltider
• Distribution och transport av måltider i för ändamålet godkända kylboxar, kärl, förpackningar och/eller kantiner
• Ansvar för alla erforderliga returer, emballage samt disk av kantiner och kärl
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuella verksamheter och antal måltider till respektive verksamhet är:
— Attundagården: 72 lunch samt 72 middag (hela kontraktstiden)
— Allégården: 24 lunch samt 24 middag (beräknas utgå september 2022*)
— Ångaren: 72 lunch samt 72 middag (beräknas utgå september 2022*)
— Johannas Trädgård: 86 lunch samt 86 middag (beräknas tillkomma september 2022*)