324452-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – El-, vatten- och energiverk – Lokalt samordnad upphandling avseende elleveranser till Region Stockholm
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokalt samordnad upphandling avseende elleveranser till Region Stockholm
BeskrivningRegion Stockholm ansvarar för hälso- och sjukvård, kollektivtrafik och regional utveckling i Stockholms län.Denna upphandling är en samordnad upphandling och omfattar nämnder och bolag under Region Stockholm, bl.a Regionstyrelsen, Fastighets- och servicenämnden, Förvaltning för utbyggd tunnelbana, Hälso- och sjukvårdsnämnden, Locum AB, Medicarrier AB, Primärvårdsnämnden, Trafiknämnden, AB Storstockholm lokaltrafik (SL), och Waxholms Ångfartygs AB, (Waxholmsbolaget) behov under Ramavtalsperioden. Trafiknämnden har utsetts och fått mandat att upphandla åt ovanstående nämnder och bolag.Respektive nämnd och bolag, som ägs av den juridiska personen Region Stockholm har rätt att göra egna inköp och avrop under detta Ramavtal. Entiteterna kommer dock att anslutas succesivt till detta Ramavtal, utifrån när deras respektive befintliga avtal löper ut. Locum som står för cirka 40 % av den elanvändning som Ramavtalet på sikt avser innefatta, kommer att ansluta fr.o.m. 2026-11-01. SL/WÅAB som står för nästan 60 % av den elanvändning som Ramavtalet på sikt avser innefatta, kommer att ansluta fr.o.m. 2028-01-01.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122082:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster