324518-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Solfagraskolan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSolfagraskolan
BeskrivningUpphandlingen omfattar projektering och nybyggnad av skola i trä samt rivning av befintlig skola, enl. kontraktsmodellen samverkan. Upphandlingen omfattar även option på idrottshall. Projektet är delat i tre faser. Fas 0 och 1 avser projektering enl. ABK09. Fas 2 avser totalentreprenad enl. ABT06.
Intern identifierareHS/2023:140
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenÖppet förfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214230 Byggnation av särskola, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsformulär
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPrövning av anbudsgivare
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Optioner
Beskrivning av alternativenOption: Idrottshall
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelPrövning av anbud
Beskrivning av alternativenOption: Idrotsshall