324537-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Dokumenthantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering och digitalisering av handlingar
Referensnummer: UH-2023-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79996100 Dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande av tjänster för hantering och digitalisering av handlingar. Syftet med denna upphandling är att hitta en mer framtidssäker lösning för hanteringen av Löfs alla inkommande handlingar där målbilden är minskade hanteringstider och en ökad effektivisering av skadeverksamheten. Löf har för avsikt att träffa avtal med en (1) leverantör. Avtalet gäller under tre (3) år från och med avtalstecknande med möjlighet till förlängning i 1+1+1 år.
Tilldelningskriterier framgår av upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79996100 Dokumenthantering, 79999100 Skanning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen