324570-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-lösning för kontroll av elmätsystem
Referensnummer: 21/140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utveckling av en digital lösning för kontroll och återkommande kontroll av elmätsystem kategori 2-5 enligt STAFS 2009:8. Systemet kommer från avtalsstart att nyttjas av cirka 20 användare och cirka 2000 kontroller per år kommer att genomföras. Detta är dock ingen garanti. Systemet ska vara godkänd av SWEDAC enligt EN ISO/IEC 17020:2012.
Avtalet ska bestå av ett helhetsåtagande avseende att:
Implementera ett system för kontroll av elmätsystem. Systemet ska vara baserat på B metod.
Anpassa och konfigurera systemet
Det ska finnas möjlighet till att integrera lösningen mot B övriga system via B integrationsplattform Inobiz.
Tillhandahålla svensktalande support, underhåll och uppgraderingar
Tillhandahålla konsulttjänster för vidareutveckling av Systemet.
Utbilda B personal i Systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72265000 Programkonfigurering, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska verken Linköping Nät AB har för avsikt att upphandla en IT-lösning för kontroll av elmätsystem kategori 2-5.
Nuläge
Affärsenhet MätteknikB affärsenhet Mätteknik består idag av fem mätartekniker. Affärsenheten är ackrediterade av SWEDAC enligt standarden EN ISO/IEC 17020:2012 för kontroll av elmätsystem. Idag utför man cirka 2000 kontroller och återkommande kontroller av elmätsystem kategori 2-5 per år enligt en egen inarbetad metod. Idag beräknas anläggningens största fel med ett separat beräkningsprogram. Metoden och arbetssättet kräver i dagsläget en hel del handpåläggning och manuellt arbete.
Ackrediteringen säkerställer att mätutrustning, metoder och mätningar håller hög kvalitet med spårbarhet till nationell riksmätplats samt att kontroller utförs av erfaren personal med rätt kompetens.
B har idag cirka 15 kontrakterad personal hos andra nätbolag som utför kontroll och återkommande kontroll enligt B ackrediterade metod. Även denna personal kommer vara nyttjare av Systemet.
IT-miljöB har idag en IT-miljö bestående av både standardlösningar och egenutvecklade lösningar som främst förvaltas och driftas centralt av den koncerngemensamma IT-avdelningen. Vissa tjänster köps dock externt, t ex molntjänster och vissa utvecklingstjänster.
Ett projekt pågår just nu för att byta ut det egna Billingsystemet till ProBill (från Props). B har för avsikt att integrera Systemet mot ProBill.
B använder sig idag av integrationsplattformen, Inobiz, vilken är utpekad som en strategiskt viktig komponent.
Syfte och mål
Syfte med upphandlingen är att utveckla en digital lösning som är baserad på B ackrediterade metod och som ska användas ute i fält. Syftet är också att på ett kostnadseffektivt sätt effektivisera arbetssättet, minimera handpåläggning och förbättra arbetsmiljön för personalen.
Målet är att teckna avtal med en långsiktig samarbetspartner som känner till B typ av verksamhet för att implementeringen av systemet ska bli så effektivt som möjligt samt att samarbetet fungerar så bra som möjligt under avtalsperioden. B söker även en samarbetspartner som stödjer utveckling av B affär med hänsyn till förändringar i lagar, förordningar och övriga regelverk.
Omfattning
B har som mål att utveckla affärsenheten med mer kontrakterad personal och fler kontroller per år. B kan dock ej garantera en ökad årsvolym.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.