324598-2023 - ResultatSverige-Linköping: Rensning av avlopp
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rotskärning av dag- och spillvattenledningar
Referensnummer: 23/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Rotskärning av allmänna dag- och spillvattenledningar för Tekniska verken i Linköping AB (publ).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90480000 Skötsel av avloppsnät, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och mål
Syftet och målet med denna upphandling är för Tekniska Verken i Linköping AB att säkerställa att behovet av rotskärning uppfylls. Därtill vill Beställaren att tjänsten utförs på ett så skonsamt tillvägagångsätt som möjligt för att undvika skador i ledningar efter utfört arbete.
Omfattning
Denna upphandling omfattar oljehydraulisk rotskärning av allmänna dag- och spillvattenledningar i Tekniska verkens anläggningar i Linköpings kommun. Beräknad årsvolym värderas till ca. 1 700 000 SEK per år. Beräknad volym är en uppskattning och kan inte garanteras. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Takvolym för ramavtalet är 21 000 000 SEK.
Arbeten som kan förekomma är rotskärning och därtill kan även arbeten för att få rör fria från inträngande rötter samt bortfräsning av hårdare material förekomma(hårdare material såsom inträngande rör, eller utfällningar). Filmning av ledning ska ingå i priset och utföras före och efter utförd åtgärd och överlämnas digitalt till beställaren.