324620-2023 - ResultatSverige-Kungshamn: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS tekniska konsulter till Lysekil och Sotenäs kommun samt Sotenäsbostäder.
Referensnummer: KA 2020/445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lysekils kommun, Sotenäsbostäder och Sotenäs kommun bjuder in till ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för tekniska konsulter. Behovet som myndigheten har är tekniska konsulter inom olika discipliner allt från idéstadiet för en detaljplan till slutförandet av en entreprenad.
Avrop av enskilda uppdrag för tekniska konsulter kommer att ske genom DIS allt eftersom behov uppstår.
För fler detaljer se inbjudan till DIS tekniska konsulter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71246000 Fastställande och angivande av kvantiteter inom byggverksamhet, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315000 Byggnadsteknik, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71315400 Byggnadsinspektion, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71318100 Ljustekniska tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71322300 Konstruktion av broar, 71322400 Konstruktion av dammar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster, 71327000 Bärverksprojektering, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71355000 Mätningstjänster, 71355200 Landmätning, 71356000 Tekniska tjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71510000 Tomtundersökningstjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71632000 Teknisk provning, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen