2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppgradering 800xA
Beskrivning: Upphandlingen avser ett avtal som ska säkerställa Mälarenergi AB:s behov av uppgradering av kontroll- och styrsystemet 800xA vid Kraftvärmeverket. Uppgraderingen är planerad att genomföras under perioden april till september 2026.
Intern identifierare: 2025/25
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning, 45315100 Eltekniska installationer, 48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48800000 Informationssystem och servrar, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 0