Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Användarnära IT, arbetsplats & skoldatorer med kringutrustning
Referensnummer: 11863
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ramavtal med en leverantör för inköp och leasing av datorer, kringutrustning samt tjänster som exempelvis service och utbyten till arbetsplatser och skolor för Gävle kommun och dess bolag, samt Ockelbo kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen