324747-2023 - ÄndringSverige-Arvidsjaur: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dorotea nya hälsocentral
Referensnummer: UH-2023-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Doroteahus i Dorotea AB upphandlar entreprenör gällande nybyggnation av hälsocentral, på anmodan av Dorotea kommun.
Byggstart sommaren 2023.
Annonsering sker via Dorotea kommuns e-avrop, Doroteahus i Dorotea AB är upphandlande myndighet.