324771-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hulta Torg – nyproduktion av 112 lägenheter.
Referensnummer: 17/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnation av flerbostadshus med 112 lägenheter i 2 huskroppar sammanbundet med gemensamt trapphus samt rivning av befintlig affärsbyggnad och ny markanläggning. I entreprenaden ingår också nyproduktion av ett parkeringshus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser nybyggnation av flerbostadshus med 112 lägenheter i 2 huskroppar sammanbundet med gemensamt trapphus samt rivning av befintlig affärsbyggnad och ny markanläggning. I entreprenaden ingår också nyproduktion av ett parkeringshus. Förnyelsen av Hulta Torg har tidigare startat upp i en första etapp, där nybyggnation av affärsbyggnad för livsmedelsbutik pågår och färdigställs till mars 2018.