324789-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1113 Om- och tillbyggnad av Slottsskolan.
Referensnummer: 17/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Slottskolan ar belagen i Vingaker. Byggnaderna innehåller skollokaler for årskurs 7-9 som omfattas i denna entreprenad.
Allmänt:
Entreprenaden omfattar om- och tillbyggnad av skolbyggnad ca 5 500 m² samt nybyggnad fritidsgård på ca 470 m². Stora delar av befintlig skola rivs i etapper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45112360 Återställande av mark, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen