324803-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Allmän organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Metodstöd till kategoristyrt inköp
Referensnummer: 18FMV2663
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV och Försvarsmakten är i behov av en leverantör som erbjuder konsultstöd i form av metodstöd för att kunna vidareutveckla befintlig kategoristyrning inom inköp, dels inom områden som ännu inte hunnit genomlysas samt dels inom områden som behöver revidera sin kategoriprofil och/ kategoristrategi.
Myndigheterna bedömer behovet till ca tre (3) stycken heltidskonsulter men kan komma att uppgå till åtta (8) stycken
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen