324825-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Helium
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande helium och kväve
Referensnummer: C 2021-1270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24111300 Helium
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling gällande flytande helium och kväve till Chalmers tekniska högskola samt övriga samarbetspartners i aktuell upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24111700 Kväve
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandling gällande flytande helium och kväve till Chalmers tekniska högskola samt övriga samarbetspartners i aktuell upphandling
Om upphandlingen
Chalmers tekniska högskola AB, tillsammans med angivna samarbetspartners, avser upphandla ramavtal för flytande helium och flytande kväve enligt verksamheternas behov. Upphandlingen är uppdelad i två delar - flytande helium och flytande kväve. Se avsnitt 1.4 "Kontraktsvärde" för historiska och uppskattade volymer.
Leverans sker i trycksatta kärl och/eller till befintliga tankar hos kund under hela avtalsperioden. Vissa tilläggstjänster kan tillkomma.
Syftet med upphandlingen är att tillhandahålla verkligt behov av produkterna vid var tid och säkerställa att verksamheterna har tillgång till produkterna när behovet finns till lägsta möjliga totalkostnad.
Målet med upphandlingen är att teckna konkurrenskraftiga avtal som speciellt inriktar sig på kvalitet och leveranssäkerhet samt möjlighet att tillhandahålla angivna volymer under hela avtalsperioden utan störningar i respektive verksamhet.