Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förannonsering: Toppbyggnad, Luossavaaratoppen, Etapp 1, Kiruna kommun
Referensnummer: 2021-018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun (212000-2783) kommer att annonsera rubricerad upphandling med förenklat förfarande för byggentreprenader i september 2021.
Entreprenaden omfattar ombyggnation av befintlig betongkonstruktion till Toppbyggnad på Luossavaaratoppen (slalombacken) inom Kiruna-C. Entreprenaden planerar att genomföras enligt ABT 06 (eller AB 04). Entreprenören får påbörja kontraktsarbetena 1.5.2022 med färdigställandetid 31.10.2022.
Bifogat Gestaltningsprogam beskriver bl.a. bakgrund, områdes- och byggnadsanalys samt planer inför Etapp 1.
Välkommen att hjälpa oss att skapa en fantastiskt utsiktsplats, granne med Norrskenet och Midnattssolen!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45262300 Betongarbeten, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anges vid annonsering av upphandlingen.
Kiruna kommun (212000-2783) kommer att annonsera rubricerad upphandling i september 2021.