324834-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Djurfoder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Foder till sälar och pingviner
Referensnummer: 0948/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av sill till sälar och pingviner i Slottsskogens Djurpark.
Den uppskattade volymen är cirka 16 000 kg per år
Slottsskogens Djurpark är en av de äldsta i Sverige. Parken är öppen året runt och är gratis att
besöka. Med inriktning på tama och vilda nordiska djur vill Slottsskogens Djurpark lära både barn
och vuxna om djur och naturlivet vi har runt omkring oss.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03311300 Sill
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen