324864-2022 - ResultatSverige-Luleå: Programvara för utbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk plattform för utbildningar
Referensnummer: KLF 2021/1509
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar ett systemstöd för kompetensutveckling, ett Learning Management System (LMS). Luleå kommun ska i systemet kunna producera, publicera, administrera och följa upp olika former av utbildningar såsom e-utbildningar, lärarledda utbildningar, fysiska på plats eller webinar. En gemensam lagringplats för alla former av utbildningar eller föreläsningar.
Systemstödet ska levereras som en molntjänst i form av en körklar lösning där anbudsgivaren har ansvar för att lämna systemdokumentation av lösningen. Upphandlingen omfattar även utbildning och förvaltning i form av support och underhåll samt stöd vid implementering inklusive driftsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 80420000 E-lärande
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen