324880-2017 - ResultatSverige-Växjö: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny vuxenpsykiatri Sigfridsområdet, Växjö.
Referensnummer: 17RK
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg ska bygga en ny byggnad för vuxenpsykiatri på Sigfridsområdet. BTA uppgår till ca 16 000 m².
Första våningen kommer i huvudsak att innehålla mottagningsverksamhet, teknikutrymmen samt utrymmen för personal.
Andra planet kommer i huvudsak att innehålla utrymmen för slutenvård.
Tredje planet är administrativa lokaler. 4 större innergårdar och 2 mindre.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332200 VA-arbeten, 45343230 Installation av sprinklersystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen